این مطلب را به اشتراک بگذارید:

شماره گذاری صفحات در ورد Word

 

شماره گذاری صفحات در ورد یکی از کارهایی است که گاه برای مشخص کردن ترتیب صفحات الزامی است. این الزام سبب شده تا بسیاری از افراد به دنبال یافتن روش درج شماره در صفحه ورد باشند. در ادامه آموزش شماره گذاری و همچنین حذف شماره صفحات در ورد بیان شده است که می توان از طریق آن نحوه صفحه بندی را در ورد انجام داد.

آموزش نحوه شماره گذاری صفحات در ورد

ابتدا در تب Insert گزینه Page Number را انتخاب کنید. در این بخش تعدادی گزینه وجود دارد که مشخص می کند شماره صفحه در کدام بخش سند قرار داده شود.

گزینه Top of Page شماره را در بالای صفحات ورد درج می کند. گزینه دوم در این بخش Bottom of Page نامیده می شود که با انتخاب آن شماره در پایین هر صفحه درج خواهد شد.

آموزش شماره گذاری صفحات در ورد ۱

حال ممکن است در برخی مواقع برای شماره گذاری صفحات در ورد بخواهید صفحه اول متفاوت از سایر صفحات باشد لذا می بایست گزینه Different First Page را فعال نمود. در این حالت اگرچه صفحه اول جزو شماره گذاری صفحات قرار دارد اما شماره در روی این صفحه نمایش داده نخواهد شد.

نحوه شماره گذاری صفحات در ورد ۲

در برخی از مواقع افراد ترجیح می دهند تا شماره گذاری صفحات در ورد را از صفحه دوم به بعد انجام دهند. در این حالت صفحه اول که شامل عنوان خواهد بود در شماره گذاری صفحات قرار نمی گیرد. برای این کار می بایست در بخش Page Number گزینه Format Page Numbers را انتخاب نمود. سپس در بخش Start at شماره صفحه ای که قرار است شماره گذاری از آن صفحه شروع شود را باید درج نمود. و در نهایت گزینه تایید را کلیک کرد. گاهی برخی از ناشران بخش مقدمه را جزو صفحات اصلی قرار نمی دهند و لذا شماره گذاری صفحات در ورد از صفحات بعدی آغاز می شود.

آموزش شماره گذاری صفحات در ورد ۳

در نهایت برای تایید و بستن پنجره مربوط به شماره گذاری صفخات می بایست گزینه Close Header and Footer را کلیک نمود.

تنظیمات موجود برای شماره گذاری صفحات در ورد از طریق تب Insert در دسترس قرار می گیرد.

همچنین در صورتی که نیاز است شماره گذاری صفحات حذف شود تنها می بایست به این بخش مراجعه کرده و از قسمت Page Number گزینه Remove Page Numbers را انتخاب نمود. در استفاده از این گزینه باید دقت نمود زیرا با انتخاب آن کلیه تنظیمات مربوط به شماره گذاری صفحات در ورد حذف خواهد شد. فیلم آموزش نحوه شماره گذاری و حذف صفحات در ورد را از طریق لینک زیر می توانید مشاهد نمایید. 

مشاهده فیلم آموزش نحوه درج شماره صفحات و حذف آن در ورد

برای شماره گذاری حرفه ای صفحات در ورد نیاز است تنظیماتی مانند استفاده از حروف در ابتدای صفحات، حذف شماره صفحه در عنوان فصل های متن و غیره نیز انجام شود.

مطالعه مطلب فوق به صورت ویژه به نویسندگان، مترجمان و تایپیست ها توصیه می گردد؛ چرا را که یکی از مهارت های مورد نیاز ورد برای این افراد آگاهی از نحوه شماره گذری صفحات می باشد. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست