این مطلب را به اشتراک بگذارید:

تفاوت های زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی

زبان انگلیسی یکی از زبان های متداول و رایج در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. در کشورهای مختلف زبان انگلیسی با لهجه و اصطلاحات خاصی استفاده می شود که باعث به وجود آمدن اختلافاتی در گویش، لهجه و کلمات می شود، مانند زبان انگلیسی کانادایی، زبان انگلیسی استرالیایی، زبان انگلیسی نیوزیلندی و… اما رایج ترین و مهم ترین این تلفظ و لهجه ها که قطعا بارها آن را شنیده اید، زبان انگلیسی آمریکایی و زبان انگلیسی بریتانیایی است. در ادامه با تفاوت های زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی بیشتر آشنا خواهیم شد.

دلایل وجود تمایز لهجه ها

بعد از جنگ داخلی آمریکا و برقراری صلح، گروه های مردمی زیادی از آمریکای شرقی وارد آمریکای غربی شدند. با ورود این افراد گویش محلی کم کم وارد زبان انگلیسی آمریکا شد و تغییراتی را در آن به وجود آورد. علاوه بر استفاده از گویش های محلی آمریکایی، افراد زیادی نیز از سراسر دنیا به آمریکا مهاجرت کردند و کلمات، اصطلاحات و گویش های مختلفی را به زبان آمریکایی وارد کردند که به مرور زمان جزئی از آن واقع شد.

لهجه های مختلف زبان انگلیسی

زبان انگلیسی تنها دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی ندارد بلکه انگلیسی که در کشورهای مختلف مانند ایرلند شمالی، اسکاتلند، ایرلند جنوبی ، ولز و… نیز صحبت می شود تفاوت های بسیاری با گویش های دیگر زبان انگلیسی دارد. در بین گویش های مختلف، زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی دو گویشی هستند که در سایر کشورهای غیر انگلیسی زبان آموزش داده می شوند، البته به طور تقریبی می توان گفت زبان انگلیسی بریتانیایی متداول ترین و رایج ترین گویش انگلیسی در دنیا است که مورد استفاده قرار می گیرد.


تفاوت های اساسی دو گویش 

ضرب المثل ها و اصطلاحات

ضرب المثل های مختلفی در هر دو گویش وجود دارد که با وجود آنکه معنی و مفهوم یکسانی دارند، از ساختار و لغات متفاوتی استفاده می کنند. برای مثال به چند اصطلاح در هر دو گویش توجه کنید:

در زبان انگلیسی بریتانیایی برای نشان دادن هرج و مرج از ضرب المثل طوفان در فنجان چایی و در آمریکا از اصطلاح طوفان در قوری استفاده می شود.

ضرب المثل قطره در اقیانوس بریتانیایی ها از اصطلاح یک قطره در اقیانوس و آمریکایی ها از ضرب المثل یک قطره در سطل آب استفاده می شود. 

لغات

در زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی برای کلمات یکسان لغات متفاوتی استفاده می شود. این تفاوت لغات تا حد زیادی باعث ایجاد تفاوت در دو گویش شده است. در ادامه چند لغت متفاوت با معانی یکسان را در هر دو گویش بررسی می کنیم:

معنی

American

British

پاییز

fall

autumn

آنتن

antenna

aerial

صورتحساب

bill

bank note

وکیل

lawyer

barrister

بیسکویت

cooki

biscuit

پرده

drapes

curtains

تلفظ

کلمات بسیاری در زبان انگلیسی هستند که با وجود آنکه املا یکسانی دارند، در دو گویش مختلف زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی به دو شکل متفاوت تلفظ می شود. این تلفظ بیشتر به نحوه هجای حروف صدا دار و بی صدا مربوط می شود. در ادامه به چند تفاوت در تلفظ اشاره می کنیم:

گاهی اوقات حروف صدادار در زبان بریتانیایی تلفظ نمی شوند برای مثال حرف a در لغات secretary و tributary بر خلاف زبان آمریکایی تلفظ نمی شود.

حرف “r” در بسیاری از لغات به زبان بریتانیایی تلفظ نمی شود درحالیکه تمام حروف این کلمات در زبان آمریکایی به طور کامل تلفظ می شوند. از این کلمات می توان به car،bark ، star و غیره اشاره کرد.

در زبان آمریکایی معمولا کلمات را به صورت ساده تر و کوتاهتر تلفظ می کنند. برای مثال facts در آمریکا به صورت fax تلفظ می شود.

 املای کلمات

یکی دیگر از تفاوت های زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی املای متفاوت لغات یکسان است.این تفاوت املایی شاید تنها پس و پیش کردن، حذف و اضافه کردن یک حرف در کلمه باشد که باعث تفاوت کلی در نحوه نوشتن کلمات خواهد شد.در ادامه به تعدادی از این اختلافات املایی توجه کنید.

معنی

American

British

رنگ

color

colour

قرن

center

centre

سازماندهی

organize

organise

مادر

mom

mum

علائم نگارشی

یکی دیگر از تفاوت های زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی نحوه استفاده متفاوت از علائم نگارشی است. تفاوت عمده علائم نگارشی مربوط به عناوین و القاب است برای مثال در زبان آمریکایی بعد از Dr،Ms ، Mrs و Mr نقطه قرار می گیرد درحالیکه در زبان بریتانیایی نقطه استفاده نمی شود.

 تفاوت های گرامری

تفاوت گرامری کم ترین سهم را در تفاوت دو گویش آمریکایی و بریتانیایی دارد. این اختلافات جزئی شامل تفاوت شکل سوالی افعال، شکل گذشته افعال و اسم مفرد بعضی کلمات جمع می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست